הקרקס מאז ועד היום: סקירה היסטורית

שלום חברים,

הפוסט הראשון נוגע למקורות הקרקס והאבולוציה של אמנות הקרקס מימים עברו ועד לימינו אנו.

תמיד שואלים אותי איך קרה שהתגלגלתי לתחום הקרקס ומה מושך אותי בעולם הקרקס ועל כן אני מציג בפניכם את המקורות ההיסטוריים ובפוסטים הבאים אגע במקורות והמניעים האישיים. תהנו!!

אילו נולדתם לפני אלפיים שנה ברומי העתיקה, יכולתם ללכת לקרקס .

הקרקס הרומי העתיק הוא הקרקס הראשון בעולם, והמילה קרקס באה מן המילה הלטינית: קירקוס פירוש המילה קירקוס הוא: מקום עגול (זירה או כיכר), שיש בו הופעות של אנשים ושל בעלי-חיים.

 אך הקרקס של הרומאים היה שונה לחלוטין מן הקרקס של ימינו. אנחנו מתרשמים מיכולות הלהטוטנים, ועוצרים את הנשימה כשהלוליין מרחף לו על הטרפז במרומים. את הרומאים זה לא היה מרשים במיוחד. הקרקס הרומי היה אכזרי מאוד, והמשתתפים בו היו באמת מוצאים בו את מותם ( בני אדם וחיות).

האנשים שהשתתפן בהופעות, לא היו אמנים שבחרו לעבוד בקרקס. רובם היו עבדים שהרומאים הביאו מן הארצות שכבשו, או אסירים מבתי הכלא של רומא. כאשר הם נכנסו אל הזירה ונלחמו באריות ובנמרים, או זה בזה, הייתה המלחמה שלהם לחיים או למוות. החלש יותר תמיד מצא את מותו, והחזק יותר נשאר בחיים עד ההופעה הבאה. הקרקס היה בשבילם צורה של עונש.

אותנו היה מזעזע לראות אנשים ובעלי-חיים נהרגים, אבל הרומאים ראו בקרקס שלהם בידור מצוין לכל המשפחה. ככל שהמופע היה אכזרי יותר, כך הוא היה מעניין יותר בעיני הרומאים. ככל שנשפך יותר דם בזירה, כך היה הקרקס יותר מוצלח.

כאשר נפלה הקיסרות הרומית, נעלם אתה גם הקרקס האכזרי שלה.

כעבור כמה מאות שנים חזר הקרקס והתחדש במאה ה 19

עם מופעי הקרקס שבהם הוצגו מומים גופניים,נכויות ועיוותים של בני אדם. מופעים אלו נודעו ו בשם freak show ,הקהל נמשך אל הלא נורמלי וליוצא הדופן והגיע לקרקס לצפות ולהתרגש מהשונה , המפחיד והלא צפוי. אם כך האבולוציה של אומנות הקרקס נעה מתקופת רומי העתיקה דרך מופע freak show ,אל עברו הקרקס הקלאסי של המאה ה 19

ו והפעם בצורה אחרת, הדומה יותר למה שאנחנו מכירים היום: הקרקס שבו הנמרים קופצים דרך חישוק בוער ,לוליינים מתעופפים על טרפז,להטוטנים, ג'אגלינג , ליצנים שמחליקים ומשפריצים מים... התפיסה של הקרקס היתה  יותר של בידור ולא ז'אנר שיש בו מן האמנות. בקרקס הקלאסי היה את הכרוז שמזמין את אמני קרקס ,שכל אחד מהם החזיק במיומנות אחת שבה הוא היה מתמחה להציג את כוחו בה: אקרובטים, להטוטנים, נערות גומי, בולעי אש,ליצנים, ג'אגלינג ...

 הקרקס הפגיש את הקהל וסיפק יצרים ותחושות של פחד וחמלה אל מול הלוליין המרחף בגבהים או המאלף שמכניס ראשו אל לוע האריה.

היום במאה ה 21 אנו עושים קרקס מודרני: שהוא אמנות תיאטרלית שמשלבת טכניקות ומסורות עתיקות יחד עם תפיסות תיאטרון מודרניות ,אין ספק שזהו ז'אנר ייחודי,פורץ גבולות בעל רוח חדשה, הטכניקות הישנות: הלהטוטנות (ג'אגלינג), ליצנותו והאקרובטיקה השתכללו. השימוש ו בקרקס כבידור להמונים בעבר ,השתנה והיום לא מפחדים דרך הקרקס לגעת בשאלות קיומיות עמוקות, חתרניותו ומאתגרות יותר. הטכניקות הקרקסיות העתיקות אינן מוצגות רק בכדי להרשים את הקהל אלא גם בכדי לעורר אותו למחשבה, לדוגמא: ג'אגלינג , חד אופן או הליכה על חבל שמעלים תהיות על שיווי משקל ועל היכולת לשמור על איזון בחיי היום יום .

היום תחוםו הקרקס מתפתח מאוד בארץ נמצא בכל מקום לא רק באוהלי ענק כדוגמת הקרקסים הנודדים אלה גם בימי הולדת קרקסיים ובאירועים משמחים בכל רחבי הארץ.

אחת מלהקות הקרקס המצליחות, גדולות והידועות, שגם הופיעו בשנת 2012 בארצנו היא ,"קרקס השמש" cirque de soleil ו שאני מאוד ממליץ לצפות בקטעים שלהם ,שמציגים יכולות גופניות פנומנאליות לצד מוזיקה חיה שמנוגנת במופעים ואלמנטים ויזואליים מפותחים.

אמן הקרקס היום אוחז במיומנויות רבות ומהלך בין עולמות המחול, הקרקס והתיאטרון, אמן רב תחומי.


לקרקס לוקו ראשי